Jak nakupovat v aukci?

Nákup v aukciZvažujete nákup obrazu nebo jiného artefaktu v aukci, ale nemáte s tím žádné zkušenosti a aukce se trochu obáváte? Strach není na místě, vždyť vystupujete v roli zákazníka. Přesto vás provedeme aukcí od začátku až do konce, aby vás nic nepřekvapilo.

V České republice je několik vyhlášených akčních domů, které mají obvykle aukce jarní a podzimní (v květnu a v listopadu). Mimo to běží samozřejmě mnoho různých internetových aukcí po celý rok, ale to není úplně ono. Trocha adrenalinu totiž k nákupu patří a bez celého aukčního rituálu byste se připravili o velký zážitek a především obrovskou radost, když dílo vydražíte právě vy.

Ale vezměme to od počátku. Asi dva týdny před konáním aukce  naleznete na internetových stránkách aukční společnosti katalog dražených děl. Pokud jste si nějaký objet vybrali, měli byste se na něj jít podívat do aukční galerie, abyste nekupovali zajíce v pytli. Někdy je v katalogu ne příliš věrná barevnost, fotografie nerespektují skutečnou velikost a tak můžete být překvapení, jak je obrázek malý. Rozměry jsou samozřejmě v katalogu vždy uvedené, ale není nad to vše vidět vlastníma očima. Často se totiž stává, že na výstavě objevíte něco úplně jiného, než kvůli čemu jste tam přišli. V galerii si také můžete zakoupit katalog, abyste mohli lépe doma přemýšlet o koupi. Jakmile jste jednou u aukčního domu registrovaní, chodí vám katalog domů poštou.

Pokud jste si vybrali jen jednu věc, nebude strategie příliš náročná. Pokud ale váháte mezi více věcmi, je třeba, abyste se na vlastní aukci důkladně připravili. Především si stanovte strop u každé položky, přes který nepůjdete. V katalogu je vždy uvedena cena, na které dražba začíná a také cenové rozpětí „reálné“ hodnoty díla. Přes tuto hodnotu není úplně rozumné jít, pak už do hry vstupují emoce a není jisté, zda by se vám taková investice vrátila. Ale umělecká díla se často kupují srdcem a ne rozumem a touhle radou se řídí jen skutečně chladnokrevní dražitelé.

Na vlastní aukci přijďte o chvilku dříve, je třeba se registrovat a vyzvednout si číslo. Registrace se u každé společnosti provádí jen jednou, pak už jste v jejich seznamu a jen si číslo vyzvednete. Pokud nechcete figurovat v seznamu anebo jste na aukci poprvé, většinou musíte za číslo složit zálohu 500,00 Kč. Máte tedy číslo, vyberete si místo. Je lepší si sednout dopředu, abyste dobře viděli na dražená díla, i když jsou většinou ještě promítána na plátno.

Licitátor zahájí dražbu a pak už jde vše ve velmi rychlém sledu tak, že se člověk často ztrácí, na jaké částce se předmět právě nachází. Dražby se účastní nejen přítomní v sále, ale i zastoupení dražitelé po telefonu. Nyní je třeba se rozhodovat rychle. Pokud se vám stane, že licitátor chápe vaše zvednuté číslo jako přihození, ale vy jste jen nestačili ruku stáhnout, stačí číslo schovat a zavrtět hlavou, že už nepřihazujete. Naopak, když si vás licitátor nevšimne, klidně na sebe hlasitě upozorněte. Prodej je ukončen teprve v okamžiku, kdy ho licitátor „přiklepne“. Může se tedy stát, že máte pocit, že už je věc vaše při třetí výzvě a pak se někdo do dražby přihlásí na poslední chvíli. Radujte se, až když uslyšíte zřetelné klepnutí kladívkem. A pozor k vydražené částce je třeba vždy připočítat aukční provizi (20 %).

Tak, podařilo se vám obraz vydražit. Co teď? Teď je třeba ho zaplatit. Pochopitelně nenosíte po kapsách deseti tisíce a tak kromě hotovosti můžete platit kartou nebo si nechat vystavit fakturu se 14 denní splatností. K platbě si vezměte ještě své číslo, které vaším identifikátorem, pak ho teprve můžete vrátit. Obvykle je nutno své závazky vyrovnat nejpozději do jednoho měsíce, pokud se s galerií nedohodnete jinak. V případě, že by nedošlo k zaplacení, majitelem artefaktu se pochopitelně nestáváte a aukční dům po vás může vyžadovat smluvní pokutu minimálně ve výši aukční provize. Dílo si můžete vyzvednout, až když je uhrazena celá jeho cena, tedy i v den konání aukce.

Tak se třeba na aukci příště potkáme …

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!