Cestujeme za uměním 1

Chystáte se na jaře do některé z evropských metropolí? V našem seriálu z významných muzeí a galerií vám přineseme informace o místech, které byste při své cestě neměli minout.

A začneme Berlínem – berlínská muzea a galerie jsou známé svým skvělým kurátorským výběrem, promyšlenou instalací a téměř v každé instituci naleznete přívětivou kavárnu a dobře zásobené knihkupectví.

Gemäldegalerie, Berlín

Gemaldegalerie se otevřela v roce 1830 a od samého začátku nabízela návštěvníkům mistrovská víla včetně Rembranta nebo Botticelliho. Bohužel sbírka ztratila mnoho děl při požáru během druhé světové války a při rozdělení Berlína byla rozdělena i sbírka. Dnes je v nové budově Kulturforum opět spojena a představuje trvalou sbírku 1400 uměleckých děl. Během prohlídky ujdete 2 kilometry a navštívíte 18 místností, které všechny vedou do centrálního foyer, kde se nachází vodní instalace Waltera De Marii – prostor, který přímo vybízí k odpočinku.

V současnosti jsou stálé sbírky doplněny výstavou:

Jacopo de ‚Barbari – od 16. ledna 2018 do 3. listopadu 2018

Berlín 2

Benátčan Jacopo de ‚Barbari je považován za jednoho z nejtajemnějších a nejzajímavějších umělců z doby okolo roku 1500. Byl považován za ducha renesance a na rozdíl od holandských a německých umělců, kteří odcházeli na jih studovat italské umění, on cestoval opačným směrem od jihu k severu.  Nyní je v galerii vystaveno 24 rytin, které jedinečným způsobem kombinují prvky italského, německého a holandského umění – je to esence jeho uměleckých vlivů, kterým byl během svého cestování vystaven.

A můžete se těšit na mimořádnou událost:

MANTEGNA a BELLINI: Mistři renesance (od. 1. března 2019 do 30. června 2019)

Berlín 1

Na jaře příštího roku se můžeme těšit na výstavu jedněch  z nejvýznamnějších umělců nastupující renesance, kteří se mimo jiné stali švagry: Andrea Mantegna a Giovanni Bellini. Na výstavě si můžete zřetelně uvědomit, jak se navzájem ovlivňovali a společně utvářeli umění nastupující renesance. Výstava nabízí mnoho maleb a kreseb těchto dvou renesančních mistrů poprvé takto vedle sebe, ve kterých je možno sledovat mnoho společných rysů.

 

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!