Do Amsterdamu za uměním

Do Amsterdamu za uměním

Do Amsterdamu za uměním vyjeďte pokud možno mimo hlavní turistickou sezónu.

Amsterdamské Rijksmuseum, Stedelijk museum i Van Gogh Museum je v tuto dobu v obležení turistů. V případě Van Gogh Musea si vystojíte nekonečnou frontu na vstupenku, poté si vystojíte další frontu. Pokud nepřijdete dostatečně včas před otevírací dobou, budete stát před vchodem do muzea a čekat, až vyjde příslušný počet návštěvníků, aby vás mohli vpustit dovnitř.

Uvnitř muzea vás překvapí nepříjemné šero ve výstavních sálech. Horší jsou ale davy návštěvníků se sluchátky na uších poslouchající výklad, kteří tvoří před obrazy souvislou řadu. Expozice je rozložena do třech pater, od raného období, přes Goghovo soukromí, autoportréty, inspiraci japonským uměním až po vycpaného netopýra, který sloužil Goghovi jako model. Přes záda turistů můžete nahlédnout do korespondence Vincenta s Theem, do vzkazů od jeho přátel, naleznete zde obrazy malované podle japonských tisků, nebo konfrontaci se soudobým francouzským uměním. Samotné muzeum je skvěle a přehledně uspořádané. Téměř v celém muzeu platí zákaz fotografování.

amster5 amster6 amster7 amster8 amster9

Během prohlídky si přejete ocitnout se na místě po zavírací době. Vychutnat si muzeum o samotě. Pak byste jistě ocenili i všudypřítomné šero.

Pokud jako správný turista zavítáte do Art Shopu, který se nachází ve vstupní hale, můžete zde nakoupit knihy s uměním, nebo si vybrat „art suvenýr“.  Mezi ty nejbizarnější patří plastové ucho v životní velikosti jako přívěšek na klíče, nebo psí obleček i s obojkem se vzorem Goghových slunečnic.

Na závěr. Jedna návštěva muzea v hlavní sezóně rozhodně nestačila. Příště tedy lépe naplánovat, vyjet do Amsterdamu třeba v lednu a doufat, že bude turistů o něco méně.

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!