Emil Nolde Berlín

Brcuke Museum 4

Pokud budete mít při návštěvě Berlína trochu více času a podniknete složitější cestu veřejnou dopravou, bude vám odměnou nedaleko zastávky Finkenstrasse autobusu číslo 115 muzeum Brücke-Museum. V rozsáhlém parku na okraji rezidenční čtvrti Dahlem hned vedle Kunsthaus Dahlem stojí nízký pavilon z roku 1967, který byl speciálně postaven pro sbírky muzea.

Muzeum je věnováno výhradně skupině výtvarníku skupiny Brücke, která byla založena v roce 1905 v Drážďanech čtyřmi studenty – Ernstem Ludwigem Kirchnerem, Fritzem Bleylem, Kalem Schmidt-Rottluffem a Erichem Heckelem. Jedná se o nejstarší německou skupinu umělců, kteří měli rozhodující vliv na vývoj umění 20. století. Max Pechstein a Emil Nolde se ke skupině připojili v roce 1906, Otto Müller v roce 1910. „Brücke“ vyjadřoval kritický postoj k tradiční akademické malbě a podporoval hnutí později nazývané expresionismus.

Brücke-Museum je věnováno výhradně dílům skupiny. Jádrem sbírky je velkorysý dar Karla Schmidt-Rottluffa. Rovněž Erich Heckel podpořil muzeum rozsáhlými dary. Dnes muzeum vlastní kolem 400 obrazů a socha a tisíce kreseb, akvarelů a tisků.

Brucke Muzeum 3   Brucke Muzeum 2

Během naší berlínské návštěvy právě končila retrospektivní výstava Emila Noldeho, vlastním jménem Emila Hansena. Narodil se ve vesnici Nolde blízko dánských hranic v roce 1867. Nejdříve působil jako řezbář. Ačkoli mu nebyl povolen vstup do Akademie, studoval soukromě a později v Paříži na Akademii Julian. V roce 1901 se usadil v Kodani.

Emil Nolde 1Emil Nolde

Prostřednictvím výstavy v Drážďanech v roce 1906 se skupina Brücke dozvěděla o jeho práci a vyzvala ho, aby se stal členem. Nolde byl ale příliš velký samotář a už koncem roku 1907 skupinu opustil. V letech 1913 a 1914 se splnil jeho velký sen a on společně se svou manželkou doprovázel lékařskou expedici do jižního Pacifiku přes Rusko a Čínu. Zde vzniklo mnoho jeho akvarelů.

Během Třetí říše byly jeho obrazy zabaveny z muzeí jako tvz. „zvrhlé umění“ a od roku 1941 nesměl malovat vůbec. Tajně maloval jen malé akvarely. Zemřel v roce 1956.

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!