Flaesh – Galerie Rudolfinum

Flaesh - Galerie RudolfinumS Markétou jsme nemohly minout bez povšimnutí mimořádnou výstavu flæsh v pražské Galerii Rudolfinum, která probíhá až do 3. 1. 2016. Jedná se o soubor děl pěti světově proslulých umělkyň a český návštěvník má možnost shlédnout takovou výstavu, na kterou je zvyklý spíše z Vídně nebo Berlína. Název výstavy v sobě nese dva významy „flash“ jako záblesk a „flesh“ jako maso. A o tu jde především, protože tématem výstavy je lidské tělo, tedy jeho interpretace v umění různými prostředky.

Kurátorsky je výstava velmi pečlivě připravena a návštěvník by jí měl projít „od začátku do konce“. Ale pak určitě doporučujeme i zpětný chod, tedy od konce k začátku.

Jako první se představuje holandská malířka Marlene Dumas, která nás uchvátila svými akvarely ženských těl. Její obrazy provokují určitou lascivností, ale na druhé straně jsou velmi intimní a ženské tělo představují s něhou i syrovostí. Každá umělkyně je také představena audiovizuálně a paní Dumas na nás zapůsobila jako úžasná dáma se smyslem pro humor, plná života a inspirace.

V druhém sále jsou vystavená díla britské umělkyně Tracey Emin. Chvíli nám trvalo, než jsme si k nim našly cestu, až nějak příliš připomínaly kresby Egona Schieleho (ona sama tuto inspiraci potvrzuje), ale nakonec nás okouzlily transformace do výšivky a barevnost velký maleb – goblénů.

Hlavní sál je věnovaný vlámské sochařce Berline De Bruyckere, která jde ve svém díle až na dřeň, tedy spíše až na tkáň lidského těla. Její sochy vyvolávají úzkost a strach z nevyhnutelnosti smrti a tělesného rozkladu a vlastně představují dokonalý protiklad k akvarelům Marlene Dumas, která se těší z krásy a smyslnosti.

Američanka Kiki Smith je prezentována pohádkovými kresbami, které jakoby do koncepce výstavy ani nezapadaly. Možná se jedná o symbolické sdělení, jehož poselství nám trochu unikalo, snad to je snadná zranitelnost žen.

Poslední sál věnovaný již nežijící a tedy i nejstarší umělkyni, Francouzce Louise Bourgeois, která s tělesností a otevřenou sexualitou pracovala celý život. Zde je výběr několika nepříliš známých děl, trojrozměrný soubor, odkazující na její dětství v textilní dílně, doplňují kvaše s lidskými těly, vytvořené na sklonku jejího života.

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!