Restart v Plzni

Výstava Restart v plzeňském DEPO2015Čestmír Suška

SuškaV nově vzniklých výstavních prostorách DEPO 2015, bývalé montážní hale dopravních podniků, je do konce roku otevřena neobvyklá výstava pod širým nebem.Čestmír Suška (63) se především v poslech letech zabývá úpravou starých vysloužilých cisteren na úžas budící objekty. Jakoby rez té staré zašlé, zapomenuté cisterny, dožívající někde zarostlé trávou, kvetla stále dál a hlouběji a nás nechala nahlédnout do jejího uzavřeného světla.

Jistěže je vše výsledkem namáhavé práce, vždyť při představě, jak obtížně byly ornamenty do silného pláště vyřezány, se tají dech. A navíc při přísné geometrii a návaznosti tvarů to vyžadovalo i přesné výpočty, aby vše nakonec přineslo tento neuvěřitelný efekt.

Inspiraci nachází umělec v dekoru starých válečků na zdi, krajek záclon i perských koberců. Poprvé tyto objekty představil v karlínské tovární hale v roce 2007. Po vernisáži byl pozván do Spojených států, kde přetvářel další cisterny. Tak jsou jeho práce umístěny na obou stranách oceánu.

Čestmíru Suškovi, žijícím v Řeporyjích, se zde podařilo získat starou tovární halu, kde při své práci není omezený prostorem. Toto místo nabídl i další umělcům a pod názvem „Bubec“ vytvořil komunitní prostor nejen jako rozlehlý ateliér, ale i inspirující místo pro pořádání dalších akcí.
Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!