Statens Museum for Kunst Copenhagen

Statens Museum for Kunst CopenhagenPokud zavítáte někdy do Kodaně, udělejte si čas na návštěvu Statens Museum for Kunst – National Gallery of Denmark. Stojí opravdu za to. Samotná budova muzea se nachází téměř v centru Kodaně, stojí na volném prostranství a působí opravdu impozantně.

Uvnitř naleznete velkou sbírku dánského a norského umění od roku 1750 do roku 1900, sbírku evropského umění 1300 – 1800, francouzského umění 1900 – 1930. Úžasné je propojení staré budovy s budovou novou, kde je stálá expozice dánského a mezinárodního umění po roce 1900. Budovy jsou spojeny dvěma mosty a celé propojení je zastřešeno. Z mostu se díváte na otevřenou kavárnu a opuštěný karavan, stojící v přízemí. Jde o instalaci, která vás vrhne zpět do 70 tých let. Karavan je otevřený a zve k posezení uvnitř, je dobově zařízen, z rádia zpívá Freddie Mercury…

Ve staré budově naleznete díla Matisse, Noldeho, Picassa, Muncha, Modiglianiho, Deraina..

V budově nové je velká část věnovaná severskému surrealismu včetně promítání filmů. Velmi působivá je zde také realizace nemocničního pokoje. Nic netušící návštěvník muzea prochází kolem prosklených lítacích dveří, kterými vidí dovnitř na sterilní nemocniční postele s ležícími postavami. Postavy leží zády, vidíte jen vlasy a uši, spí nebo nespí? Figuríny, nebo tam opravdu někdo spí? Rozhlédnete se po chodbě muzea, nikde nikdo. Odvážíte se vejít dovnitř? Křídlo prosklených dveří vrzne, když se ho pokusíte otevřít. Neprobudí se?

Kromě stálé expozice, kam je vstupné pro všechny zdarma, se v přízemí Muzea konají různé výstavy.

Pokud nechcete po prohlídce zajít do kavárny, můžete posedět ve vstupní hale Muzea, kde Vám nad hlavou bude viset Calderův mobil, zatímco si budete moci listovat v knihách o umění.

V celém Muzeu můžete fotografovat (samozřejmě bez blesku, stativu a selfie tyčí).

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!