Vánoční strom

Naše další setkání se odehrává začátkem prosince a je jasné, že tématem budou přicházející vánoční svátky. S ohledem na schopnosti a možnosti dětí chystáme vždy takové techniky, které jim budou přinášet radost, společnou práci si užijí a zkusí si něco nového. Z tohoto důvodu vždy přichystáme podklad, šablonu nebo podtisk, na které děti rozvinou své vlastní představy. Tento způsob práce nijak neomezuje děti ve tvořivosti, pouze jim dává vizuální rámec, ve kterém se pohybují s větší jistotou.

vanocni_strom_2

Tentokrát je naším vkladem zasněžený smrček v noční krajině namalovaný akrylovými barvami na karton většího formátu. Na dětech je ozdobit jej podle vlastní úvahy. Aby ozdoby na stromě vynikly, rozhodli jsme se pro techniku voskové kresby s krycí malbou vodovými barvami, tedy v tomto případě anilínkami, aby byly barvy syté a výrazné.

Některé děti si vykroužili tvary ozdob samy, jiným jsme byli k ruce. Každý si pak nakreslil, co by měl na stromku nejraději, kluci se vrhli na auta, traktory, sněhuláky, a holky na panenky, pejsky nebo hvězdičky.

Pak přišla chvíle uvolnění a celou čtvrtku s ozdobami jsme pomalovali vodovkami. Tuhle část si děti zvlášť užily, protože nemusely dodržet okraje ozdob a vlastně ani papíru. Jakmile malba uschnula, mohli jsme společně vystříhat jednotlivé ozdoby.

 

 A konečně je pověsit na strom. Někdo podával, někdo držel špendlíky (to byla velmi odpovědná činnost), někdo radil, kam co pověsit, a všichni společně jsme obdivovali strom, který se nám vybarvil pod rukama. Pak už jsme jen stáli a přijímali slova uznání od dětí a učitelů, kteří kolem nástěnky budou procházet každé ráno k výtahu a celý prosinec se vánočně naladí hned při vstupu do budovy.

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!