Vernisáž výstavy Jana Švankmajera v Museu Kampa

Vernisáž výstavy Jana ŠvankmajeraVe čtvrtek 16.10. 2014 proběhla vernisáž výstavy Jana Švankmajera Naturalia v Museu Kampa. Po netrpělivém čekání a přešlapování v přeplněném sále, s půlhodinovým zpožděním konečně dorazil Jiří Pospíšil, který se vracel z Bruselu a uvízl v pražské zácpě.  Společně s kunsthistoriky Jiřím Machalickým a Ivo Puršem výstavu zahájili. Pak už jen paní Meda Mládková zazvonila na zvonec a výstava se otevřela veřejnosti.

V hlavní budově musea v prvním patře je možné shlédnout filmy, samotná výstava se nachází naproti, v budově přes nádvoří.

A je to jako když vstoupíte do obřího přírodovědného kabinetu a nestačíte se divit, co všechno vám v hodinách biologie neřekli. Výstavní prostory jsou nabité informacemi, které při jedné návštěvě nestačíte vstřebat. Zpracování je tak precizní, až lehko podlehnete dojmu, že vystavené exponáty jsou skutečné. Do nejmenšího detailu jsou vypracované i velké grafické listy – kolorované lepty. Neopomíjejte doprovodné texty k těmto leptům, aby Vám přes obdivování preciznosti a zpracování neunikl jejich obsah. Rovněž je radno si přečíst texty u šuplíkových fetišů, které jsou vystaveny v zadní místnosti. Nenechají vás na pochybách, že to, co vidíte, je opravdu to, co vidíte.


Celá atmosféra zřejmě působila na ženy jako magnet, podlehly jí i mistrovi, který nestačil rozdávat autogramy. Čtěte a dívejte se, a budete odcházet s přesvědčením, že je toho tolik, o čem jste neměli ani tušení!

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!