Vídeň a Albertina

Albertina VídeňVe vídeňské Albertině je nyní (až do 24. ledna 2016) k vidění ojedinělá výstava grafik norského umělce Edwarda Muncha s názvem Láska, smrt a osamělost (LIEBE, TOD UND EINSAMKEIT), což je název, který dobře ilustruje nejen vystavená díla, ale i jeho životní pouť.

Munch začal malovat proto, aby se vyrovnal se smrtí matky a sestry, Ve svých prvních kresbách zachycoval své pocity a fantaskní svět povídek E. A. Poea, které mu vyprávěl jeho otec. Je pravděpodobné, že v Munchově rodině bylo rodové prokletí psychických nemocí, které se také projevilo u umělce.

K velké nelibosti otce se Munch seznámil s bohémem a anarchistou Hansem Jaegerem, který tvrdil, že sebevražda je jedinou cestou ke svobodě. V Jaegerově společnosti začal Munch pít a také zkoumat své emoce a psychický stav, aby ve svém umění dosáhl maximální autentičnosti. Bohužel se v tomto období jeho umění dočkalo hrubého odmítnutí.

Později studoval v Paříži, kde si osvojil techniky francouzského impresionismu. Smrt otce vrhla Muncha do deprese a velmi intenzívně pomýšlel na sebevraždu.

První větší výstavy se Munch dočkal v roce 1892 v Berlíně. Výstava musela být ukončena po týdnu nepříznivých ohlasů, protože Munch svět překvapil otevřenými pocity, vášní a smutkem.  Přesto později se dočkal úspěchu i obchodního, ale žil velmi rychle, pil alkohol a topil se v depresích. Jeho díla odrážela všechny jeho pocity v unikátních kombinacích lámaných barev a tvarů. V roce 1908 se nervově zkroutil a musel být hospitalizován a byl léčen drastickou metodou elektrošoků.

Po této léčbě však Munchovo umění neskutečně trpělo a podstoupilo extrémní změnu. Munch ztratil hlubokou citovost a ostrou dramatičnost, paradoxně však oslabením pocitovosti našel úspěch u veřejnosti a dokonce vystavoval svá díla v Americe, na výstavě v San Franciscu dokonce získal zlatou medaili za grafiku.

Ve vídeňské Albertině je vystaveno na 100 děl grafiky, které obvykle existují jen v jednom exempláři. A jsou představeny také nejznámější ikony Výkřik, Madona, Polibek a melancholie. Všechny exponáty pocházejí z největších a nejvýznamnějších světových soukromých sbírek.

 

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!