Čínské umění v Paříži

Čínské umění v PařížiZdá se, že Paříž opustili nejen fotbaloví fanoušci ale i Pařížané a město je zcela v rukou turistů. Pokud tedy hodláte rozšířit jejich řady během léta, nebo i později, vřele vám doporučujeme navštívit relativně nový stánek umění – Fondation Louis Vuitton,  v architektonicky originální budově Franka Gehryho na okraji Bouloňského lesíka.

Nadace byla vytvořena na základě podnětu Bernarda Arnaulta pro skupinu Louis Vuitton Moet Hennessy a je již 20 let významným mecenášem mezinárodního umění. Projekt budovy, která by pojala sbírky a byla místem výstav a setkání, byl svěřen architektu Franku Gehrymu. Architektovým záměrem bylo vytvořit krásnou loď před branami Paříže, která bude v sobě snoubit vyspělé technologické možnosti s přesahem do francouzské kulturní historie.

V roce 2014 tedy otevřela svoje dveře prvním návštěvníkům odvážná budova ze skla a betonu. V dnešních dnech hostí výstavu současného čínského umění a rovněž instalaci Daniela Burena „Observatoř světla“. Mnozí současní návštěvníci totiž nevědí, že původní Gehryho stavba je čistě bíle transparentní. Daniel Buren na skleněný plášť budovy nainstaloval barevné filtry ve třinácti odstínech. Barvy jsou zvoleny tak, aby se neustále měnily jejich tvary stejně, jako se mění čas nebo roční období. Umělec tak nabízí zcela nový pohled na budovu vně i uvnitř.

Ještě do 29. srpna potrvá výstava jedenácti současných čínských umělců ze sbírek Nadace. Umělecká díla vyvolávají napětí mezi globalizovaným světem a zemí a kulturou jejich původu. Malby, instalace, videa, sochy, … jsou někdy zábavné, ironické, ale častěji vyvolávají úzkost ze světa, ve kterém je Čína významným hráčem.

Tags are not defined for this post

Comments closed

No comments. Leave first!