DESIGNBLOK 2014
Designblok by měl být především přehlídkou současného designu, přesto je mnohdy lákavější možnost dostat se do prostorů, které jsou veřejnosti obvykle uzavřené. Zvláště umístění Superstudia v secesní budově hotelu Evropa přineslo dokonalé spojení vystavovaných exponátů, představujících špičku české a zahraniční produkce, s chátrajícím hotelem, který v době své největší slávy byl cílem smetánky a prominentní hostů. Noblesní prvorepublikové prostředí by přes šrámy času stálo za návštěvu i bez atraktivní expozice. Zachovalé secesní interiéry byly v minulosti zasaženy necitlivými, nevkusnými a nelogickými úpravami. To vše však vyváží omšelá krása původní dlažby, zdobeného táflování, prosklených průhledů. Šokující je pak ukázka předpokládané rekonstrukce původních pokojů architektonického studia Archina. Nejen, že se podle všeho předpokládá se zničením původních dekorů; to je nahrazeno tím nejlacinějším užitím křišťálu, zlata, perleti a barevného led světla, které může rezonovat jen se vkusem asijské klientely. Jaké osvěžení ducha potom nabízely osvědčené značky Konsepti nebo Stockist. Mimořádný zájem vzbudily ručně malované tapety na hedvábí či ručním papíře relativně nového studia Silkwood. A velmi milá byla návštěva 3 x R Redukuj / Renovuj/ Recykluj, kde cílem designérů je najít uplatnění pro zničené kousky z produkce Ikea. Aukce těchto nápaditých výrobků proběhne 25. 11. 2014 v kinu Aero.
Nejslabším článkem byl výběr budovy bývalé základní školy v Mikulandské ulici. Sice se zde plánuje sídlo dílen UMPRUM, přesto zde zatuchlý duch staré školy zůstal a téma Superstudia HRA se vlastně logicky s prostory vylučoval. V bývalých třídách, kabinetech i sborovně měl návštěvník nalézt uvolnění, relaxaci a rozptýlení, spíše se však obával, že bude muset navštívit toaletu a v přízemní jídelně bude přinucen konzumovat vařenou mrkev s dušenými ledvinkami. Jediným světlým momentem byl Salón amatérského designu, který přinesl skvělé pobavení nejen nad exponáty, ale i nad věkem či profesí autorů.
O to uklidňující byl návrat Designbloku do Colloredo-Mansfelského paláce, jehož budova dýchá bohatou minulostí a z oken nabízí neobvyklé pohledy na Karlův most či kostel Nejsvětějšího Salvátora. Je škoda, že prostory paláce už neslouží výjimečnému počinu AMoYA (Artbanka Museum of Young Art). V paláci nebylo mnoho vystavovatelů, o to lépe vynikla nezaměnitelná barokní výzdoba paláce jako kulisa exponátů na pomezí umění a designu. Především zaujala expozice Iluzivního zrcadla Claire Lavabre a robotické sedací šperky nizozemského studia Franka Tjepkama. Mírné zklamáním přinesla instalace Liběny Rochové, kde její inspirace dílem Milana Grygara byla tak intimní, že se zamýšlené sdělení nedostalo až k divákovi.
Comments closed
No comments. Leave first!